Adwokat dr Rafał Guzik

Rafał Guzik specjalizuje się przede wszystkim w sprawach z zakresu prawa karnego (postępowanie przygotowawcze, przed sądami), prawa ubezpieczeniowego (dochodzenie odszkodowań i zadośćuczynienia), prawa rodzinnego (rozwody, separacja, alimenty, kontakty), prawa cywilnego (podział majątku, sprawy o zapłatę, inne), prawa spadkowego (stwierdzenie nabycia spadku, dział spadku, zachowek).

Absolwent prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (2012), pracę magisterską z zakresu prawa karnego obronił na ocenę bardzo dobrą. Po ukończeniu studiów doktoranckich (2016) i publicznej obronie rozprawy doktorskiej pt. „Wolność słowa a mowa nienawiści. Analiza karnoprawna”, napisanej pod kierunkiem prof. dr. hab. Andrzeja Zolla, uchwałą Rady Wydziału Prawa i Administracji UJ z dnia 24 kwietnia 2017 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych. Także absolwent z wyróżnieniem prawa kanonicznego na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (2022), pracę magisterską z zakresu kanonicznego prawa karnego obronił na ocenę bardzo dobrą.

Uczestnik wielu konferencji naukowych, autor wielu publikacji naukowych. Od 2013 r. prowadził również zajęcia dydaktyczne na Wydziale Prawa i Administracji UJ – ćwiczenia z prawa karnego materialnego, a od 2022 r. prowadzi także wykłady i ćwiczenia z prawa wyznaniowego w Wyższej Szkole Finansów i Prawa w Bielsku-Białej. Także wykładowca aplikantów w Izbie Adwokackiej w Bielsku-Białej, gdzie prowadzi wykłady z zakresu prawa karnego i historii Adwokatury. Więcej o pracy naukowo-dydaktycznej adw. dr. Rafała Guzika, a także wykaz publikacji naukowych można znaleźć na stronie internetowej Katedry Prawa Karnego UJ: dr Rafał Guzik

Jeszcze w okresie studiów magisterskich adw. dr Rafał Guzik zdobywał doświadczenie, praktykując w kancelariach adwokackich w Oświęcimiu i w Krakowie, a także będąc członkiem Uniwersyteckiej Poradni Prawnej UJ. W latach 2013-2015 odbywał aplikację adwokacką przy Izbie Adwokackiej w Bielsku-Białej, pod patronatem adwokata Adama Wnęczaka z Kancelarii Adwokackiej w Oświęcimiu. Po złożeniu egzaminu adwokackiego (2016), rozpoczął indywidualną praktykę adwokacką.

Dekretem Biskupa Bielsko-Żywieckiego Romana Pindla z dnia 9 czerwca 2023 r., na podstawie kan. 1483 Kodeksu Prawa Kanonicznego oraz art. 105 § 1 Instrukcji Dignitas connubii, dopuszczony również do występowania w roli adwokata kościelnego lub pełnomocnika w Sądzie Biskupim w Bielsku-Białej.

Przewodniczący Komisji Historii i Tradycji działającej przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bielsku-Białej, autor publikacji książkowej: „Zarys historii Izby Adwokackiej w Bielsku-Białej” wydanej w 2018 r. w serii wydawniczej „Biblioteka Palestry” oraz publikacji książkowej „Wolność słowa a mowa nienawiści. Analiza karnoprawna” wydanej w 2021 r. przez Wydawnictwo C.H. Beck. Także filmowiec-amator, autor filmu dokumentalnego pt. „Dziekan” (2022). Felietonista „Kuriera Oświęcimskiego” oraz „Głosu Ziemi Oświęcimskiej”, gdzie popularyzuje różnego rodzaju zagadnienia prawne. 

Włada biegle językiem angielskim, w stopniu średnio-zaawansowanym językiem niemieckim oraz w stopniu podstawowym językiem nowogreckim. 
Prywatnie lokalny patriota oraz miłośnik historii, w szczególności miasta Oświęcim, autor artykułów w „Kurierze Historycznym Oświęcim”.

Adwokat Justyna Guzik

 

Justyna Guzik – absolwentka Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego (2013 r.), pracę magisterską pisaną pod kierunkiem prof. dr. hab. Janusza Szwaji z prawa cywilnego pt. „Odpowiedzialność za produkt niebezpieczny” obroniła na ocenę bardzo dobrą. Ukończyła również studia na kierunku zarządzania finansami oraz uzyskała licencjat Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu z oceną końcowa bardzo dobrą.

Na rynku prawniczym działa od 2011 r. W latach 2014-2016 odbywała aplikację adwokacką przy Izbie Adwokackiej w Bielsku-Białej, pod patronatem adw. Dariusza Kiełbasy z Kancelarii Adwokackiej w Oświęcimiu.

Wielokrotnie uczestniczyła w Dniach Bezpłatnych Porad Prawnych organizowanych przez Okręgową Radę Adwokacką w Bielsku-Białej. Członek Komisji Historii i Tradycji przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Bielsku-Białej.

W 2017 r. ukończyła kurs mediacji, następnie wpisana na listę mediatorów przy Sądzie Okręgowym w Krakowie, Katowicach, Bielsku-Białej i Gliwicach.