Rozwód – co warto wiedzieć?

Stając na ślubnym kobiercu nie dopuszczamy do siebie myśli, że nasz małżonek może przestać być nam bliską osobą. Rozpoczynając wspólną drogę, małżonkowie poznają wszystkie swoje zalety, ale i wady, które często są zapalnikiem konfliktów, a czasem uniemożliwią wspólne życie. Ileż prawdy jest w powiedzeniu, że „najczęstszą przyczyną rozwodów jest małżeństwo”. Jednakże wszystkich przyczyn rozwodu nie sposób wymienić. Do najczęstszych zdecydowanie należy niezgodność charakteru, ale pojawiają się także inne przyczyny, np. pijaństwo, hazard, zdrada, przemoc, narkomania, oziębłość i obojętność.

Co w przypadku kiedy nas dosięgnie widmo rozwodu? Do kogo się zwrócić? Jak napisać pozew? Ile kosztuje rozwód? Poniżej znajdą Państwo odpowiedzi na najczęstsze pytania od Naszych Klientów.

  1. Kiedy mogę się rozwieść?

Orzeczenie przez Sąd rozwodu jest możliwe jeżeli pomiędzy małżonkami wygasły 3 więzi:

– duchowa,

– fizyczna,

– gospodarcza.

Podkreśla się jednakże, że już wygaśnięcie dwóch pierwszych więzi, przy istnieniu ostatniej z wymienionych wystarcza do możliwości orzeczenia rozwodu. Ponadto, musi istnieć trwałość tego rozpadu, tzn. w skrócie oznacza to tyle, że małżonkowie (lub małżonek niewinny rozpadu) nie widzą możliwości ratowania małżeństwa.

Okres jaki musi upłynąć od ustania w/w więzi do czasu rozwodu jest uzależniony od czasu trwania małżeństwa oraz relacji jakie łączyły małżonków, jednakże przyjmuje się, że jest to okres około 6 miesięcy.

  1. Jak napisać pozew rozwodowy?

W pozwie rozwodowym należy przede wszystkim wskazać czy oczekujemy rozwodu bez orzekania o winie czy też z winy współmałżonka. Należy również w skrócie opisać jak wyglądało pożycie małżonków oraz co spowodowało skierowanie do Sądu pozwu rozwodowego. Jeżeli małżonkowie posiadają małoletnie dzieci, Sąd musi uregulować ich sytuację, tj. orzec o władzy rodzicielskiej, kontaktach i alimentach. W wypadku wspólnego zamieszkiwania małżonków, Sąd orzeka o tym jak małżonkowie mają z niego korzystać. Wszystkie kwestie należy wskazać w pozwie rozwodowym, co jak widać jest niełatwym zadaniem. Dlatego też Nasza Kancelaria w szczególności pomoże Państwu sformułować odpowiedni pozew do Sądu, doradzić co jest najkorzystniejszym rozwiązaniem oraz będzie wspierać i reprezentować Państwa podczas postępowania.

  1. Rozwód z orzekaniem o winie czy bez orzekania?

Ta decyzja przede wszystkim musi być podjęta zgodnie z Państwa sumieniem. Rozwód bez orzekania o winie jest możliwy tylko kiedy oboje małżonkowie wyrażą na to zgodę. Natomiast kiedy jeden z małżonków swoim zachowaniem doprowadził do rozpadu małżeństwa, wtedy należy zastanowić się nad opcją rozwodu z winy tego małżonka. Każdy przypadek jest inny i tylko podczas przedstawienia przez Państwa okoliczności jesteśmy w stanie wybrać najlepszą dla Naszych Klientów opcję.

  1. Jaki Sąd rozpatruje pozew?

Pozew rozwodowy kierujemy do Sądu Okręgowego właściwego ze względu na ostatnie miejsce zamieszkania małżonków.

  1. Ile kosztuje rozwód?

Wraz z pozwem rozwodowym uiszcza się opłatę sądową w wysokości 600 zł. Jednakże w zależności od opcji rozwodu (bez orzekania o winie bądź z jej orzeczeniem) istnieje możliwość zwrotu części opłaty. Również w wypadku niskich dochodów można starać się o zmniejszenie opłaty od pozwu.

W razie dodatkowych pytań Nasza Kancelaria jest do Państwa dyspozycji.

Apl. adw. Justyna Graca

 hands-1246170_640

 

słowa kluczowe: rozwód  pozew adwokat Kancelaria Adwokacka  Oświęcim Kraków